آخرین خبرها

قرارگاه سازندگی خاتم‌انبیا؛ کارگاهی به وسعت ایران

*قرارگاه سازندگی خاتم‌انبیا؛ کارگاهی به وسعت ایران*

در هوای ابری سوم بهمن ماه اهواز، نگاهمان به آسمان بود که شاید اینبار بارش رحمت الهی شادی را برای شهر به ارمغان آورد. قرارمان ساعت هشت صبح دفتر بسیج رسانه بود. آن طور که از شب قبل خبر دادند، نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران، میهمان‌مان است و قرار است از روند پروژه‌های قرارگاه خاتم‌الانبیا بازدید کند.
از اهواز بگویم، کلان‌شهری که مدت‌هاست چشم به راه آبادانی است. شهری که بعد از خرمشهر و آبادان، هنوز از جنگ زخم دارد و ترسمان این است که اگر مداوا نشود، به تبی داغ و کشنده تبدیل شود.
گویی قرار است، جان تازه‌ای بگیرد و بر و بچه‌های قرارگاه با توان کامل پای کار آماده‌اند و هدفشان نه تنها التیام بلکه مدوای کامل است. البته یکی‌شان می‌گفت، قرارگاه دیروز و امروز به خوزستان نیامده است. سد کرخه و کارون و سیل‌بند‌هایی بسیاری را از دیرباز در استان احداث کرده است و هرچه بوده، در مسیر عمران و آبادانی کرده‌اند.

اما این‌بار به فرمان رهبر معظم انقلاب پای به میدان گذاشته‌اند و می‌خواهند کاری کنند، کارستان. ابزار کارشان دانش فنی در کنار تجهیزات به روز و صدالبته غیرت و کار جهادی است. برای دیده شدن و انتفاع مالی نیامدند. برای اثرگذاری و عمران اینجا هستند.

ون خبرنگاران به سمت شرق اهواز، جایی که بیشترین گره تجمع فاضلاب شهر است حرکت کرد. از فاضلاب گفتم، دلهره‌ی پس از باران مردم‌. هر بار که باران می‌بارد، خدا خدا می‌کنیم که خانه و کاشانه‌مان زیر آب و مدفون نشود و فاضلاب به سمت خانه روانه نشود.

آن‌گونه که رستمی مدیر شرکت نیرو از هلدینگ‌های زیرمجموعه قرارگاه خاتم‌الانبیا می‌گفت: با راه‌اندازی ایستگاه پمپاژ فاضلاب ملی‌راه( شرق اهواز)، حجمی بالغ بر ۲۵ درصد از فاضلاب خام اهواز تصفیه می‌شود و از این به بعد، شاهد پس‌زدگی گاه و بی‌گاه فاضلاب نیستیم.

در ادامه به سمت پروژه تقاطع غیر هم‌سطح دانشگاه شهید چمران رفیتم، پروژه‌ای که پس افتتاح، علاوه بر زیبایی بصری، بار ترافیکی منطقه را کاهش داد و ساعتها معطلی خودروها را برطرف کرد.

میان قدیمی‌ها ضربالمثلی بود که می‌گفت: هرجای خوزستان را که حفر کنی خیلی زود یا به آب میرسی یا به نفت. قرارگاه خاتم‌الانبیا در پروژه سوم، قصدش رسیدن به نفت بود. دکل غدیر یک در امتداد رشته کوههای زاگرس در دل جلگه خوزستان سر به آسمان بلند کرده بود و از یکسال پیش نقطه‌ای از زمین اطراف اهواز را نشانه رفته بود. جایی که قرار است با تلاش، ممارست و بکارگیری دانش فنی نفت از اعماق زمین بیرون کشیده شود، تبدیل به ثروت‌ ملی شود.

و اما آخرین پروژه که نقطه عطف ماجرا بود. جایی که متخصصان جوان ایرانی، در کنار دیگر پروژه‌ها شعار ما می‌توانیم را به ما توانستیم تبدیل کردند و در کارگاه طراحی و ساخت تجهیزات حفاری که به نام سردار شهید هاشمی مزین شده بود، تجهیزات این صنعت راهبردی را دنبال می‌کردند. به راستی چه شیرینی از این گوراتر که از نزدیک شاهد، تبلور هوش و نبوغ ایرانی در سرزمین لاله‌های سرخ باشیم.

پایان‌بخش همراهی با بچه‌های قرارگاه، نشستن پای صحبت‌های حجت‌السلام حاجی‌صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه و سردار عابد فرمانده قرارگاه خاتم‌انبیا بود.

حاجی‌صادقی با اشاره به جمله‌ای از مقام معظم رهبری که فرموده بودتد ما می‌توانیم شروع کرد ادامه داد: ما می‌توانیم شعار نیست بلکه حقیقت است. امروز در عرصه‌های مختلف بچه‌های قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا، می‌توانیم را به توانستیم تبدیل کردند‌. از معارف قرآن علم و ایمان است. اگر این دو کنار یکدیگر قرار گیرند، معجزه‌ها رخ می‌دهد. دلاوران قرارگاه خاتم‌الانبیا سرشار از باور، اراده و انگیزه هستند. بدانیم زمانی دشمن پیروز است که اراده را بشکند. اینجا دشمن ناکام مانده است.

وی در ادامه گفت: اجرای همزمان ۲۶ ابرپروژه در خوزستان یعنی حرکت در مسیر پیشرفت، یعنی ایران قوی، یعنی اشتغال‌زایی، یعنی نوید آینده‌ی درخشان. البته که فعالیت‌های قرارگاه در جای جای ایران اسلامی منشا خیر، برکت و سازندگی است.

سردار عابد فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا از فعالیت‌های ماندگار در کشور و استان گفت و اظهار داشت: روزی که دشمن حمله کرد و تا اهواز رسید هیچگاه فکر نمی‌کرد با حماسه‌ی و استقامت مردم استان خوزستان مواجه شود و با خواری به عقب رانده شود. جنگ تمام شد نوبت ماست که خوزستان را بهتر از گذشته بسازیم. رسالت قرارگاه هم‌افزایی است. با توکل به خدا و تکیه بر توان داخلی ناممکن‌ها را ممکن می‌کنیم.
توان قرارگاه را دشمن می‌داند، اما در داخل مظلوم هستیم. با صدای بلند می‌گوییم: قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا رقیب بخش خصوصی نیست. گواه حرفمان بکارگیری حدود پنج‌هزار پیمانکار بخش خصوصی در پروژه‌‌های در دست اجرایمان است. برای یک‌صد بیست هزار تَن در نقاط مختلف کشور فرصت شغلی فراهم کردیم.

سردار این را هم گفت که: قرارگاه بازوی توانمند دولت است و ادامه داد: هر آن‌کس که در قرارگاه حضور دارد، بیمه شهداست. پیش از چیز رضایت خدا و مردم برایمان اهمیت دارد. خود را موظف کردیم تا
شعاع هفتاد کیلومتری پروژه‌های اجرایی محرومیت‌زدایی کنیم و تا به امروز هزار میلیارد تومان برای محرومیت‌زدایی هزینه کردیم. به این مقدار بسنده نمی‌کنیم و هرجا که محرومیت هست، قرارگاه خاتم‌الانبیا پای کار است. راه‌اندازی مترو خواسته مردم اهواز است. پیمانکار قبلی کار را نیمه‌تمام انجام داده است. قرارگاه آمادگی اتمام پروژه دارد. با توجه به همه‌ی سختی‌های کار نیمه‌تمام پروزه مترو بازهم انجام می‌دهیم. منتظر دستور فرماندهی سپاه هستیم.

مجموعه با نگاه رسالت پاسداری از انقلاب اسلامی و با محور قراردادن روحیه جهادی، سلامت نفس و صداقت و در راستای سند چشم انداز بیست ساله کشور و رسیدن به اهداف افق ایران ۱۴۰۴ با رویکرد اقتصاد مقاومتی به عنوان یک مجموعه تخصصی مجرب، زبده و توانمند و … بخشی از میثاق‌نامه‌ی جهادگران قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا است.

سوم بهمن ماه ۱۴۰۲، نقطه‌ی عطفی برای اهواز بود. نقطه‌‌ای که نوید آبادانی، عمران و شکوفایی شهر و استان را با حضور مردانی از جنس ایثار و شهامت می‌دهد. جنگ تمام شد و دوران سازندگی جان دوباره گرفت.
*بسازیم ایرانی آباد را برای فردایی بهتر*

*گزارش: ابراهیم متین‌سیرت*

درباره‌ی عادل سعیدی پور

فوق لیسانس مهندسی صنایع،عضو خانه مطبوعات ، خبرنگار رسانه ها،مدرس دانشگاه، فعال اجتماعی و ورزشی

همچنین ببینید

عضو هیات رئیسه مجلس خبر داد تبدیل وضعیت همه پرسنل شهرداری‌های کشور در نیمه اول سال آینده

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: ساماندهی پرسنل شهرداری در برنامه هفتم است و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *