خبر فوری

بیانیه خانه مطبوعات علیه دریافت مالیات ارزش افزوده از رسانه‌ها

این ابلاغیه می‌تواند با ایجاد محدودیت، موجب در تنگنا قرار گرفتن هرچه بیشتر فعالیت رسانه‌ها؛ بخصوص رسانه‌های مکتوب و در نهایت فضای فرهنگی کشور شود.

به گزارش پایگاه خبری پی نوشت، خانه مطبوعات کشور علیه صدور ابلاغیه کسب مالیات ارزش افزوده از رسانه‌ها بیانیه صادر کرد.در بیانیه هشدار داده شده است این اقدام به مرگ مطبوعات می‌انجامد.

متن کامل بیانیه به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

به تازگی ابلاغیه‌ای از سوی سازمان امور مالیاتی کشور مبنی بر اخذ ۹ درصد مالیات ارزش افزوده از رسانه‌های کشور صادر شده است. همچنین این ابلاغیه به صورت بخشنامه به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابلاغ شده است.

نظر به اینکه فرایند تهیه، تولید و توزیع نشریات در کشور ما در هیچ مرحله‌ای منطبق با تعریف ماده ۳ قانون مالیات از ارزش افزوده نیست و این ابلاغیه می‌تواند با ایجاد محدودیت، موجب در تنگنا قرار گرفتن هرچه بیشتر فعالیت رسانه‌ها؛ بخصوص رسانه‌های مکتوب و در نهایت فضای فرهنگی کشور شود؛ بیم آن می‌روند که روند پیش‌رو به پایان فعالیت مطبوعاتی در کشور منجر شود و در نتیجه آن، جمع زیادی از همکاران رسانه‌ای در سطح کشور بیکار شوند.

با این حال و در شرایطی که تورم روزافزون با افزایش بی‌رویه‌ قیمت‌ها در اقلام ضروری مانند تهیه و تولید کاغذ، فیلم، زینک، چاپ، حق و دستمزد کارکنان، توزیع و انتشار، هزینه و فشار مضاعفی را بر مطبوعات تحمیل کرده، شیوع ویروس کرونا نیز در دو سال اخیر محدودیت‌ها و مشکلات زیادی را بر نشریات حاکم کرده تا جایی که عملاً فعالیت برخی رسانه‌ها متوقف شده است.

در این بین، به نظر می‌رسد این ابلاغیه بدون هیچگونه کار کارشناسی و در نظر گرفتن تعریف صحیح قانونگذار از دریافت مالیات بر ارزش افزوده بوده و مطالعه و بررسی مصداق دقیق آن طبق خواست قانونگذار انجام نگرفته است که البته در صورت اجرا، تیر خلاصی بر پیشانی نحیف رسانه‌ها، بخصوص رسانه‌های مستقل خواهد بود.

بنابراین انتظار می‌رود ریاست محترم جمهوری اسلامی و همچنین رییس محترم مجلس شورای اسلامی، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و نمایندگان محترم مردم در خانه ملت به صورت جدی به این قضیه ورود کرده و با تجدیدنظر فوری و دستور عدم اجرایی شدن این ابلاغیه، مطبوعات را از مرگ حتمی و فاجعه تعطیلی نجات دهند

 

درباره فخرالدین طاهرزاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *