خبر فوری

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان عنوان کرد ؛ فعالیت‌های هنری مرتبط با شهدا، موجب ماندگاری فرهنگ ایثار و شهادت است / جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان ایثار، فرصت طلایی برای معرفی ارزش‌های دفاع مقدس به نسل جوان

به گزارش پی نوشت به نقل از پایگاه خبری گیل فام  ؛ رضا ثقتی  در جلسه استانی جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان ایثار که با حضور مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان و نمایندگان دیگر دستگاه‌های مدعو برگزار شد، اظهار داشت: میزبانی از جشنواره ملی، کاری سترگ و نیازمند هم‌افزایی همه دستگاه‌های مسئول است.

وی مجموعه اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان را همگام در برپایی جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان ایثار و یک برنامه دارای اولویت عنوان و اضافه کرد: برگزاری شایسته این جشنواره، دفاع از شاکله فرهنگی و هنری استان محسوب می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان به‌وجود آمدن گسست و حفره بین ارزش‌های دفاع‌مقدس و نسل جوان را یک دغدغه برای اهالی فرهنگ و هنر دانست و با اشاره به بیستم فروردین‌ماه سالروز شهادت سید شهیدان اهل قلم سید مرتضی آوینی و شناخت ناکافی جوانان از جایگاه و مرتبه این شهید والامقام، گفت: رفع این گسست، نیازمند انجام فعالیت های فرهنگی و معرفی این ارزش ها به آنان است.

ثقتی جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان ایثار که به میزبانی گیلان برگزار می شود را فرصتی طلایی برای پُر کردن حفره های ایجاد شده ذکر و خاطرنشان کرد: هنر، ابزاری رسا و نافذ برای انتقال مفاهیم فرهنگی است و باید از فرصت برپایی این جشنواره، بهترین استفاده صورت گیرد.

وی پیش بینی و تدارک برنامه های جنبی در حاشیه برپایی این جشنواره ملی را مورد تأکید قرار داد و با ارائه پیشنهاداتی در این زمینه، بهره گیری از ظرفیت رسانه ها در این حوزه را در مانایی فزون تر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان ایثار اثرگذار عنوان کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان برگزاری نشست خبری با اصحاب رسانه را از دیگر مواردی بیان داشت که در روزهای نزدیک به جشنواره صورت می گیرد.

محمدرضا داوطلب مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان نیز در این جلسه، بر بهره گیری از ظرفیت دستگاه های فرهنگی در برگزاری هرچه بهتر و شایسته تر جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان ایثار تأکید کرد.

وی با یادآوری کنگره روحانی شهید میرزاکوچک جنگلی در آذرماه سال گذشته، برگزاری این کنگره در سطوح استانی و ملی را درخشان خواند و گفت: در دولت انقلابی سیزدهم، به دنبال پیشبرد امور با هم فکری و هم افزایی نهادها و دستگاه ها هستیم و اطمینان دارم در سایه همین تعامل، این جشنواره ملی تئاتر نیز به خوبی برگزار خواهد شد.

در این جلسه مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان و دیگر دعوت شدگان نیز دیدگاه های خود را مطرح کردند.

جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان ایثار در دو قالب صحنه ای و عروسکی ، با موضوع گفتمان ایثار و شهادت و در بخش های کودک و نوجوان ، به میزبانی استان گیلان برگزار می شود.

جلوه‌های ایثار و شهادت در دوران انقلاب و دفاع مقدس، جلوه‌های ایثار و شهادت در زندگینامه شهدا، ایثارگران، شهدای محور مقاومت (شهدای مدافع حرم)، سبک زندگی ایثارگرانه، ایثار اجتماعی در دوران معاصر، جلوه‌های ایثار و از خودگذشتگی همسران معظم جانبازان، آزاده‌ها و خانواده‌های معظم شهدا در دوره معاصر، جلوه‌های ایثار و شهادت در مقاطع مختلف تاریخی به خصوص تاریخ معاصر انقلاب، جلوه‌های ایثار در آثار نمایشی کودک و نوجوان الف (ویژه مخاطبان رده سنی ۶ الی ۹ سال) و ب (ویژه مخاطبان رده سنی ۱۰ الی ۱۵ سال) موضوعات مدنظر این جشنواره است.

جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان ایثار، از ۱۱ تا ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ به میزبانی استان گیلان برگزار می شود.

روابط‌عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان

بابک خاصه خان

درباره سید محمدرضا حسینی علی آباد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *