خبر فوری

وِتو بختیاری /جمشید سعیدی پور

وِتو بختیاری

در میان ایل بختیاری و جامعه لر به جرات می توان گفت که حق «وِتو» با زنان بزرگ و محترم به نوعی «مادران و خواهران ایلی» می باشد.
مادران و خواهران ایلی، زنانی هستند که در تمامی عمر در ایثار و از خود گذشتگی همراه هموندان ایلی و یا فرا ایلی بوده اند. آنان شخصیت متمایز و اثر بخش خود را به همتباران (در تصمیمات مهم ) نشان می دادند و بستر اطمینان را در نزد اطرافیان فراهم می کردند و در نهایت جایگاه خاص حق «وِتو» را در میان ایل بدست می آوردند.

در بسیاری از موارد که کار بر کارفرمایان ایلی سخت می شد و گره بدست مردان باز نمی شد و تصمیم یا بر کینه توزی و جنگ و تلافی بود ، مهربانان مهر و علم صلح برافراشته و موجبات بخشش را فراهم می آوردند .
بسیار پیشامدی داشتیم که ممکن بود تصمیماتی اتخاذ شود که برای ایل آسیب زا باشد و جبران ناپذیر اما
شیر زنان و بزرگ بانوان بختیاری با استفاده از مینا و یا گیس گرفتن خطوط قرمزی ایجاد می کردند … هیچ‌ مردی به خود اجازه شکستن این خطوط را نمی داد.
جایگاه زن در بختیاری ویژه بود و خواهد بود . این جایگاه ویژه بود که حق «وِتو» برای «مادران وخواهران ایلی» ایجاد میکرد.

بطور مثال:

اگر فردی به زنی پناه می برد و زن بختیاری تصمیم می گرفت که زیر چتر حمایتی مینای شرافت خود قرارش بدهد هیچ ‌مردی از وابستگان زن به خود اجازه شکستن این حریم را نمی دهد.
هر چه از نقش و جایگاه احترام به زن در بین مردم بختیاری بگوییم کم است و همین بود که زنانی چون بی بی شاهپسند ، بی بی مریم ، و….در ایل بختیاری موجب افتخار همگان شدند .
جمشید سعیدی پور

درباره پایگاه خبری پی نوشت

فوق لیسانس مهندسی صنایع،عضو خانه مطبوعات ، خبرنگار رسانه ها،مدرس دانشگاه، فعال اجتماعی و ورزشی

یک دیدگاه

  1. درود بر شما جناب آقای سعیدی پور عزیز با به کشیدن کوچ عشایر فعالیت های بسیار خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *