آخرین خبرها

هزینه میلیاردی المپیک توکیو روی دست دولت ایران/ باوجود هزینه‌های سنگین نتایج این دوره رضایت بخش نیست

یازده روز از آغاز المپیک ۲۰۲۰ می گذرد و در این مدت تیم ۶۶ نفره ایران توانسته تنها یک مدال (طلا) تصاحب کند و این در حالی است که برای حضور ورزشکاران در المپیک توکیو نزدیک به ۱۳۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

پی نوشت نیوز :  زهره علامی- اگرچه رقم دقیقی درباره هزینه اعزام و حضور تیم ایران در المپیک امسال از سوی مسوولان ورزش کشور منتشر نشده اما از مجموع اظهارات رئیس کمیته ملی المپیک در مراسم بدرقه ورزشکاران به این نتیجه می رسیم که حدود ۱۳۰ میلیارد تومان هزینه کاروان اعزامی ایران به این بازی ها شده است.

به گفته رضا صالحی امیری در سال گذشته ۵۰ میلیارد تومان به فدراسیون‌ها کمک شد و در چهار ماه اول امسال ۵۰ میلیارد تومان دیگر تخصیص یافت، ضمن اینکه بودجه ارزی این مسابقات ۲۸.۸ میلیارد تومان شد که مجموع این ارقام ۱۳۰ میلیارد تومان می شود.

با توجه به اینکه تیم ایران ۶۶ ورزشکار به المپیک ۲۰۲۰ اعزام کرده با یک حساب سرانگشتی مشخص می شود برای هر نفر حدود ۲ میلیارد تومان هزینه شده است،

سال ۹۸ صالحی امیری اعلام کرد که برای اعزام کاروان ورزش ایران به المپیک توکیو پیش بینی ۲ میلیون دلار ارز شده است و بیش از ۲۰ میلیارد تومان نیازهای ارزی خواهیم داشت که این رقم جدا از مبالغی است که برای تهیه بلیت، پاداش و … نیاز داریم.

هزینه نجومی خرید بلیت

جدا از انتقادهایی که برخی کارشناسان از هزینه بالای اعزام ورزشکاران به المپیک داشتند، این موضوع صدای رییس کمیته ملی المپیک را هم درآورد، صالحی امیری در برنامه ورزش و مردم صدا و سیما از هزینه های سرسام آور اعزام به خاطر بالا رفتن نرخ ارز انتقاد کرد و گفت: فقط برای تهیه بلیت کاروان ایران ۱۸ میلیارد هزینه شده است.

البته رقم ۱۸ میلیارد تومان مربوط به خرید بلیت ورزشکاران تیم ایران در المپیک بوده و هزینه بلیت مربیان، سرپرستان و مسئولان کاروان ایران، جدا محاسبه شده است.

علاوه بر هزینه میلیاردی ایران برای حضور ورزشکارانش در المپیک توکیو که به دلیل بالابودن نرخ ارز، فشار قابل توجهی را به کمیته ملی المپیک وارد کرده است، هزینه های ویژه ای هم برای برخی از ورزشکاران تیم ایران شده که جای سوال دارد.

مثلا پس از نتیجه غیرقابل قبول احسان حدادی، ملی‌پوش پرتاب دیسک کشورمان و ناکامی او در این بازی ها، انتقادهای بسیاری نسبت به هزینه های چشمگیری که برای او و مربی آمریکایی‌اش انجام شده بود، روانه کمیته ملی المپیک شد.

این ورزشکار برای حضور در آمریکا و تمرین زیر نظر مستقیم «ویلکینز» و همچنین در زمان تمرین با این مربی در جزیره کیش، هزینه‌های زیادی را به فدراسیون دوو میدانی تحمیل کرد شنیده ها حاکی از آن است که ماهیانه مبلغ ۲۳ هزار دلار در زمان حضور او در آمریکا هزینه شده است.

بررسی ها نشان می دهد که حدادی در یک دوره تقریباً چهار ساله نزدیک به ۱۸ تا ۱۹ میلیارد تومان خرج روی دست ورزش ایران گذاشته است.

در شرایطی که احسان حدادی در ۴ سال گذشته هزینه های سرسام آوری را به فدراسیون تحمیل کرده و در نهایت هم در سکوی ۲۶ المپیک در رشته پرتاب دیسک ایستاده است، جواد فروغی تنها دارنده مدال در المپیک توکیو طی چهار سال حضورش در تیم ملی تیراندازی، نزدیک به یک میلیارد و ۵۰۰ هزار تومان هزینه داشته است.

فروغی هفت اعزام داشته که هزینه آن حدود ۷۰۰ میلیون تومان بوده، او حدود ۸۰۰ روز هم در اردو حضور داشته که میزان هزینه آن هم ۲۰۰ میلیون تومان است که اگر هزینه ایاب و ذهاب و تغذیه و سایر موارد را هم به آن اضافه کنیم در مجموع کمتر از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای فروغی هزینه شده است.

طراحی رایگان لباس کاروان ایران

یکی از حاشیه های کاروان المپیک ایران پیش از اعزام به توکیو، شایعه هزینه میلیادری طراحی و دوخت لباس‌ ورزشکاران بود که این موضوع از سوی مدیرعامل شرکت زاگرس پوش که طراحی لباس ها را به عهده داشت، تکذیب شد، به گفته رحیم چگینی هیچ هزینه ریالی بابت طراحی لباس‌ها از کمیته المپیک، دریافت نشده و تنها این شرکت از جهت مسئولیت اجتماعی خود و برای حفظ آبروی کشور، این مسئولیت را پذیرفته است.

براساس تفاهم نامه میان کمیته المپیک و شرکت “زاگرس پوش”، ۲۰۰ دست کت و شلوار مردانه و ۴۰۰ ثوب پیراهن با طرح و رنگ پیشنهادی از طرف کمیته، طراحی و دوخته شده است.

همانگونه که کمیته المپیک برای طراحی و دوخت لباس ورزشکاران تیم ایران در المپیک توکیو هزینه ای پرداخت نکرده است، در المپیک سال ۲۰۱۶ هم یک شرکت چینی به نام «لی نینگ» مسوولیت طراحی و دوخت لباس ورزشکاران تیم ایران را بر عهده گرفت و هیچ هزینه ای هم دریافت نکرد البته با این وجود، کمیته ملی المپیک ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان هزینه کرد که این مبلغ مربوط به لباس، حمل و نقل و گمرکی بود.

همه این حواشی و هزینه های در حالی است که می بینیم پس از گذشت بیش از ده روز از مسابقات این دوره کاروان ایران تنها موفق به کسب یک مدال طلا آن هم در رشته ای که اصلاً به آن امید نداشتیم شد.

این موضوع نشان می دهد علی رغم هزینه های سنگنین صورت گرفته برنامه ریزی و هدفمندی دو حلقه مفقوده کاروان ایران در المپیک ۲۰۲۰ بوده است؛ واقعیتی که در مقایسه به دوره های قبلی نیز به خوبی قابل اثبات است و نوعی پسرفت در ورزش قهرمانی به جای پیشرفت محسوب می شود.

درباره‌ی عادل سعیدی پور

فوق لیسانس مهندسی صنایع،عضو خانه مطبوعات ، خبرنگار رسانه ها،مدرس دانشگاه، فعال اجتماعی و ورزشی

همچنین ببینید

جزئیات طرح انتقال آب بین کارون ٣ و ایذه به روایت وزیر نیرو

وزیر نیرو طرح فدک را با ویژگی‌هایی، چون احداث ١۴ کیلومتر تونل یکپارچه و مستقیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *