خبر فوری

مدیرکل دفتر ثبت آثار، حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی کشور: برای ثبت جهانی ایذه باید شرایط آن مهیا شود

پایگاه خبری پی نوشت -پور علی گفت: چنانچه ارگان‌ها و انجمن‌های درگیر در پرونده ثبت جهانی ایذه بتوانند در بحث تملک و آزادسازی اراضی دارای معارض تسهیل گری کنند، شرایط برای خوزستان مهیا است.

 

به گزارش گروه  باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، مصطفی پورعلی مدیرکل دفتر ثبت آثار، حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی کشور پیرامون پرونده ثبت‌جهانی ایذه در یونسکو گفت: باتوجه به قابلیت‌های ویژه استان خوزستان در موضوع مناطق دارای ارزش بالای تاریخی، شهرستان ایذه از جمله مناطقی است که با داشتن آثار متعدد، این قابلیت را دارد تا در قالب منظر فرهنگی ـ باستانی، ارزیابی جهانی شود.

او افزود: پیشنهاد ما این است که پرونده ثبت‌جهانی این شهر، ارزیابی دوباره و مانع‌زدایی شود تا با نهایی شدن این روند، استان خوزستان در موضوع ثبت‌جهانی یکبار دیگر از شانس‌های تصاحب این عنوان قرار گیرد و به شخصه معتقد هستم که این پرونده باید یکی از اولویت‌های کشور قرار بگیرد.

پور علی با تأکید بر ایجاد شرایط لازم در خوزستان برای سرعت‌بخشی در مانع‌زدایی‌های موجود در پرونده ثبت جهانی ایذه بیان کرد: نیاز است که استان خوزستان با توان بیشتر در رفع موانع این پرونده وارد عمل شود و در هماهنگی‌های لازم در سطح مدیریت استان و اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با ادارات و ارگان‌ها و نیز موانع پیش رویِ درون‌شهری ایذه جدیت بیشتری به خرج داده شود.

مدیرکل دفتر ثبت آثار، حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی کشور اظهار داشت: اعتقاد ما بر این است که آثار ایذه به لحاظ ارزش‌های برجسته، فاکتور‌های میراث‌جهانی را دارند و با وجودی که آثار این شهرستان از سال ۲۰۰۷ در لیست موقت یونسکو قرار گرفته‌اند، به لحاظ زمانی استان خوزستان ۳ سال جلو است و در این پرونده دست بالا را دارد.

این مقام مسئول ادامه داد: چنانچه ارگان‌ها و انجمن‌های درگیر در پرونده ثبت‌جهانی ایذه بتوانند در بحث تملک و آزادسازی اراضی دارای معارض تسهیل‌گری کنند، شرایط برای خوزستان مهیا است تا اثر چهارم این استان نیز به ثبت‌جهانی برسد و نیاز است در این‌باره با درخواست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان جلسه‌ای پیرامون این پرونده در تهران داشته باشیم.

سیدحکمت‌اله موسوی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان نیز در این‌باره بیان کرد: یکی از مهم‌ترین اقداماتی که مجموعه ما باید در خصوص سرعت‌بخشی به روند پرونده ثبت‌جهانی ایذه انجام می‌داد، موضوع تعیین حریم و عرصه‌ای بود که به سرانجام رسید و تلاش ما در مجموعه اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درحال حاضر، رفع نواقص و موانعی است که باعث افزایش شانس استان در پرونده ثبت‌جهانی ایذه می‌شود.

درباره پایگاه خبری پی نوشت

فوق لیسانس مهندسی صنایع،عضو خانه مطبوعات ، خبرنگار رسانه ها،مدرس دانشگاه، فعال اجتماعی و ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *