خبر فوری

شهردار اهواز در دیدار با وزیر کشور: هدف ما تبدیل کارون به قطب گردشگری است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری اهواز رضا امینی در دیدار با وزیر کشور اظهارکرد: اهواز از لحاظ وسعت سومین و به لحاظ جمعیت هشتمین کلانشهر ایران می باشد، آبهای سطحی، پسماند، آسفالت معابر، سگ های بلاصاحب و نظافت شهری مهمترین موضوعات خدمات شهری اهواز است.

وی با ارائه گزارش تصویری و مقایسه آبگرفتی معابر در سنوات گذشته و سال جاری افزود: میزان بارندگی های اهواز در سال اجاری از ۱۳ میلیمتر تا ۳۰ میلیمتر در مرحله های مختلف گزارش شد و طرح ضربتی دفع آب های سطحی با همکاری آبفا خوزستان و مدیریت استاندار خوزستان در ایام بارندگی با موفقیت انجام شد و مدت زمان ماندگاری آب که پیش از این بیش از ده روز بود در کمتر از ۱۲ ساعت مرتفع شد.

شهردار اهواز ادامه داد: شهرداری اهواز دارای ۲ هزار و ۹۸۰ نیروی رسمی و نزدیک به ۵ هزارنفر نیروی کارگری دارد به گونه ای که بیش از ۹۰ درصد بودجه شهرداری صرف هزینه های جاری و حقوق می شود این در حالی است که در شهرهای دیگر این میزان کمتر از ۳۰ درصد می باشد.

وی تصریح کرد: متاسفانه سال های زیادی است که خدمات شهری شهرداری توسط چند پیمانکار ثابت انجام می شود و گاهی سبب ایجاد مشکلاتی برای شهرداری مانند عدم جمع آوری پسماند در دو مرحله طی سه هفته گذشته شده اند که خوشبختانه با حمایت سایردستگاه ها و همچنین بسیج نیروهای شهرداری پسماندهای شهری جمع آوری شدند، مدل مناقصات در سال آینده تغییر خواهد کرد و با تدابیر اندیشیده شده دیگر شاهد چنین اتفاقاتی در اهواز نخواهیم بود.

امینی در ادامه توضیح داد: میزان جمع آوری پسماند شهری در طول شبانه روز ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ تن است در حالی که در قرارداد منعقد شده میان شهرداری و پیمانکار این میزان ۱۵۰۰ تن در نظر گرفته شده است، در خصوص ماشین آلات نیز همین گونه است و با کم کردن کیفیت کار و استفاده از ماشین آلاتی که زیبنده اهواز نیز جمع آوری انجام می شود، با اقدمات انجام شده در سال آینده این روند نیز اصلاح می شود.

وی اضافه کرد: پسماندهای جمع آوری شده به سایت صفیره در سی کیلومتری شهر اهواز منتقل می شود که خود این سایت نیز شرایط مطلوبی ندارد، برای ساماندهی جمع آوری پسماندها و انتقال به سایت صفیره نیازمند تهیه ماشین آلات حمل زباله هستیم که امیدوارم با حمایت و همراهی وزارت کشور نسبت به تامین آنها اقدام کنیم و همچنین با تصویب دریافت تسهیلات بانکی پس از دریافت آن در نظر داریم خط پردازش و جداسازی زباله در سایت صفیره ایجاد شود، همچنین کارخانه بازیافت نخاله های ساختمانی در این سایت نیز در حال تکمیل و بازسازی است.

امینی تصریح کرد: یکی دیگر از مشکلات حوزه پسماند، زباله گردهایی هستند که در کوچه و خیابان منجر به پخش شدن زباله ها و ایجاد مشکل در حوزه نظافت شده اند، برای رفع این مشکل معابر شهری باید به گونه ای باشند که خودروهای حمل زباله در آنها تردد داشته و مخازن زباله نیز جمع آوری شود، همچنین سرعت جمع آوری زباله نیز باید افزایش یابد.

وی در ادامه با اشاره به معضل سگ های ولگرد در اهواز و استان توضیح داد: تعداد سگ های ولگرد در اهواز زیاد و در حال افزایش هستند، عملیاتی ضربتی برای جمع آوری این حیوانات از سطح شهر در حال انجام است و بر اساس دستور العمل وزارت کشور اقدامات مربوط به مدیریت و ساماندهی آنها انجام می شود و در این راه از همه حامیان حیوانات درخواست کرده ایم که با حضور خود شهرداری را همراهی کنند.

شهردار اهواز در ادامه با اشاره به پروژه های بزرگ و مهم شهرداری اهواز تاکید کرد: پروژه های بزرگ اهواز شامل تقاطع های غیرهم سطح چهارشیر و شهید چمران، قطار شهری، آسفالت معابر، محرومیت زدایی و تکمیل حمل و نقل ترافیک، مورد مطالبه مردمی هستند، پروژه های میانی شامل تکمیل سایت صفیره، مدیریت پسماند، معابر اصلی شهر،فضای سبز، تکمیل و تجهیز ایستگاه های آتش نشانی، احداث و ساماندهی بازارچه های محلی می شود و پروژه های خرد نیز شامل لکه گیری، پارک های شهری، پیاده رو سازی و مبلمان شهری را شامل می شود.

وی افزود: پروژه قطار شهری اهواز به طول ۲۳ کیلومتر همزمان با سایرکلانشهر ها آغاز شد ولی تاکنون تنها ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و نزدیک به ۷ سال به علت ورود شهرداری و شرکت پیمانکار به یک دعوای حقوقی، پروژه به حالت تعطیل در آمده است.

امینی اضافه کرد: پروژه های تقاطع غیر هم سطح شهید چمران توسط قرارگاه خاتم الانبیا آغاز شد و در ابتدا با سرعت بالایی در انجام گرفت اما به علت عدم اجرا شدن تعهدات شهرداری سرعت پیشرفت آن کم شده و در پروژه چهار شیر نیز همین گونه است که نیازمند تزریق مالی هستیم تا بتوانیم به سرعت نسبت به تکمیل آنها اقدام کنیم.

وی افزود: کارون یک نعمت خدادادی است که زیبا سازی حاشیه آن باید انجام شود، وضعیت حال حاضر کارون و حاشیه آن شایسته نیست و باید به گونه ای تغییر کند که قطب گردشگری باشد، کارون یک عنصر جذاب و زیبا هم برای مردم و هم برای سرمایه گذاری است که یکی از محورهای اصلی گردشگری داخلی است و برای آن نیازنند حمایت استاندار خوزستان هستیم.

امینی تصریح کرد: هدف گذاری ما این است که بتوانیم چهار پردیس بزرگ در نقاط مختلف پیش بینی کنیم تا هم در ایام تعطیل و به ویژه با توجه به اینکه اهواز شهر شب نام دارد در شب ها مورد استفاده شهروندان قرار گیرد و سبب نشاط و شادی شهروندان شود.

درباره پایگاه خبری پی نوشت

فوق لیسانس مهندسی صنایع،عضو خانه مطبوعات ، خبرنگار رسانه ها،مدرس دانشگاه، فعال اجتماعی و ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *