خبر فوری

بازسازی و رنگ آمیزی دو دستگاه لکوموتیو شرکت فولاد خوزستان، برای نخستین‌ بار با ابتکار واحد حمل و نقل صنعتی شرکت انجام شد.

بازسازی و رنگ آمیزی دو دستگاه لکوموتیو شرکت فولاد خوزستان، برای نخستین‌ بار با ابتکار واحد حمل و نقل صنعتی شرکت انجام شد.
مقدمه: واحد حمل و نقل صنعتی یکی از واحدهای زیرمجموعه بخش خدمات صنعتی به شمار می‌آید که بخشی از فعالیت های آن شامل: حمل سنگ آهن از معادن داخلی به درون مجتمع، حمل محصولات فولادی از مجتمع به مقاصد شرکت‌های داخلی و بندر امام خمینی (ره) برای صادرات به شرکت های خارجی، عملیات تفکیک واگن‌های بار مختلط بر اساس نوع سنگ آهن جهت واگذاری به تیپلرها، عملیات خروج واگن‌های خالی پشت تیپلر، تفکیک واگن‌های سالم از تعمیری و واگذاری واگن های تعمیری به کارگاه تعمیرات واگن، عملیات واگذاری واگن‌های لبه کوتاه خالی به زیر برد بارگیری محصولات، خارج نمودن واگن‌های باردار محصولات و ارسال آنها به ایستگاه میاندشت، عملیات جابجایی و مانور واگن‌های قراضه، عملیات جابجایی و مانور واگن های لبه کوتاه حمل محصولات صادراتی برای تخلیه در زمین هفت هکتاری بندر امام خمینی(ره) است. موارد گفته شده به وسیله‌ی هشت دستگاه لکوموتیو و ۵۲۶ دستگاه واگن ملکی فولاد و ۲۲۰۰ دستگاه واگن استیجاری بر روی  ۸۲ کیلومتر خطوط ریلی (مجتمع، سایت بندر امام خمینی (ره) و زمین هفت هکتاری) انجام می‌شود. قسمت نت واحد حمل و نقل صنعتی وظیفه تعمیرات و نگهداری این دستگاه‌ها را به جز واگن‌های استیجاری بر عهده دارد. در ادامه علاوه بر آشنایی بیشتر با وظایف نت حمل و نقل صنعتی از ابتکار این واحد در رنگ‌ آمیزی بدنه‌ی دو دستگاه لکوموتیو از قول سعید ملائی‌ زمانی رییس حمل و نقل صنعتی با خبر می‌شویم.
سعید ملائی زمانی در مورد وضعیت لکوموتیوهای فولاد خوزستان به خبرنگار ما گفت: از سال ۹۴ چهار دستگاه لکوموتیو GM  مورد بازسازی موتور، ژنراتور و کمپرسور قرار گرفته‌اند. در ابتکاری منحصر به فرد و برای نخستین بار از سوی کارکنان فولاد خوزستان، بازسازی و رنگ‌آمیزی بدنه و کابین انجام شد. البته در این میان، نباید از تاثیر منفی تحریم‌ها بر روی صنایع غافل شد. یکی از دغدغه های قسمت تعمیرات لکوموتیو تامین قطعات است.
ملائی زمانی درباره مشخصات لکوموتیو  اظهار داشت: شرکت فولاد خوزستان دارای ۸ دستگاه لکوموتیو است. ۶ دستگاه از نوع GM و دو دستگاه آن از نوع GE است. لکوموتیو های GM ساخت شرکت جنرال موتورز آمریکا، دارای یک موتور ۱۲ سیلندر خورجینی بوده و توان ۱۶۵۰ اسب بخار را تولید می کنند. لکوموتیو های GE ساخت شرکت جنرال الکتریک آمریکا، دارای دو موتور ۶ سیلندر خطی بوده و توان ۶۰۰ اسب بخار را تولید می کنند
وی درباه‌ی مدت زمان فرآیند بازسازی و رنگ آمیزی دستگاه های یاد شده و این‌ که پس از چند سال انجام شده گفت: از ابتدای خریدلکوموتیو ها در سال ۱۳۷۰ تاکنون برای اولین بار است که برنامه بازسازی و رنگ آمیزی بدنه و کابین در دستور کار قرار گرفته و در حال انجام است. در حال حاضر این عملیات بر روی لکوموتیو  شماره ۶  و ظرف مدت ۳ ماه انجام شده و به امید خدا در گام های بعدی لکوموتیو های دیگر نیز با سرعت بیشتر و کیفیت بالاتر مورد بازسازی قرار خواهند گرفت.
ملائی زمانی در پایان با اشاره به مکان و زمینه بکارگیری لکوموتیو های بازسازی شده در شرکت خاطرنشان کرد: واگن‌های پودر سنگ آهن که در معادن داخلی بارگیری شده‌اند، از سوی راه آهن سراسری به ایستگاه میاندشت واگذار می‌شوند. لکوموتیو های ملکی، وظیفه حمل این واگن ها را به داخل مجتمع و تفکیک نوع بار و واگذاری آنها را بر روی تیپلرها جهت تخلیه بر عهده دارند. پس از تخلیه بار نیز انتقال واگن‌های خالی به خطوط ریلی مجتمع و تفکیک واگن‌های سالم از تعمیری و واگذاری واگن‌های تعمیری به کارگاه جهت انجام تعمیرات بر عهده آنهاست. حمل و جابجایی واگن های لبه کوتاه نیز جهت بارگیری محصولات فولادی و ارسال آنها به ایستگاه میاندشت نیز از وظایف آنهاست.

54
65

 

درباره پایگاه خبری پی نوشت

فوق لیسانس مهندسی صنایع،عضو خانه مطبوعات ، خبرنگار رسانه ها،مدرس دانشگاه، فعال اجتماعی و ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *