آخرین خبرها

مرگ‌بلوط زاگرس در معرض نابودی است /بازارگرم خرید فروش زغال بلوط/تنفس زاگرس با معضل روبروست

بلوط‌های زاگرس روز خوش ندارند. نه زمستان دارند و نه پاییز. بلوط‌هایی که با بی‌رحمانه‌ترین برخورد ممکن پایانی جز کوره‌های زغال در انتظار آنها نیست.

به گزارش بهنام رضایی پایگاه خبری پی نوشت ؛ عدم مدیریت درست و بد مراقبتی از جنگل‌های بلوط در زاگرس طی سالیان متمادی این سرمایه ملی را  با خطر مرگ تاریخی مواجه کرده است و اگر به همین منوال ادامه یابد، به‌زودی باید شاهد حذف یکی از گونه‌های درختی در زاگرس بود.

تصاویری که از مناطق مختلف در شهرستان‌های ایذه، باغ‌ملک و دزپارت و بخصوص بخش‌هایی از سوسن در شهرستان ایذه و صیدون در باغ‌ملک به‌کرات در اختیار خبرنگار ایلنا قرار گرفته و می‌گیرد، گواه تلخی است بر قتل‌عام بلوط‌های جوان و کهنسال.

برخی از دوستداران طبیعت و محیط زیست می‌گویند: مگر می‌شود متولیان امور منابع طبیعی از سرشاخه‌های اصلی تولید زغال در منطقه خبر نداشته باشند؟ مگر می‌شود از مسیرهای روستایی تولید زغال آگاه نبود؟

یک منبع آگاه به خبرنگاپی نوشت : از یک ماه پیش تاکنون بازار تولید و فروش زغال افزایش یافته است و جاده‌ها مملو از وسایل نقلیه‌ای است که زغال جا به جا می‌کنند.

در همین رابطه رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان ایذه به خبرنگار ایلنا، بیان کرد: به طور مکرر در طول ماه نیروهای گشت این اداره ۱۰ تا ۲۰ نقطه در مناطق مختلف و بخش‌هایی که احتمال تولید و عرضه زغال وجود دارد را پایش و کمین می‌زنند و جریمه‌ها نیز نسبت به قبل افزایش یافته‌اند تا قدرت بازدارندگی را افزایش داده باشیم.

مرتضی نوروزی افزود: متأسفانه فرد مجرم نمی‌داند کشتن یک درخت بلوط چه جرم بزرگی دارد و ارزش بلوط را نمی‌فهمد. تردید نداشته باشید که در روزهای منتهی به عید نوروز تمام تمرکز ما بر روی عبور و مرورها خواهد بود. گشت‌زنی‌ها را افزایش خواهیم داد و با هیچ شخص مجرمی مماشات نخواهیم داشت. کمااینکه تلاش خواهیم داشت تا تعرفه‌های جریمه را افزایش دهیم.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان ایذه ادامه داد: در این روزها تمام تمرکز ما روی عرصه‌های جنگلی، کشف و ضبط کوره‌های زغال و دستگیری مجرمین خواهد بود. از مردم می‌خواهیم در صورت مشاهده کوره زغال و یا جابه‌جایی تولیدات و محصولات مجرمانه با سامانه ۱۵۰۴ تماس حاصل نمایند و در این مسیر یاریگر ما باشند.

درباره‌ی عادل سعیدی پور

فوق لیسانس مهندسی صنایع،عضو خانه مطبوعات ، خبرنگار رسانه ها،مدرس دانشگاه، فعال اجتماعی و ورزشی

همچنین ببینید

خیابان شهید مومن زاده در ایذه به زودی افتتاح و راه اندازی می شود/ کاهش بار ترافیکی

خیابان شهید عبدالله مومن زاده در دو هفته آینده  به بهره برداری ،  افتتاح می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.